Til forsiden

Videnscenter- og forskningsmedarbejdere

Oversigt over ledelse, forskere, uddannelseskonsulenter, sekretariat og kommunikation i Nationalt Videnscenter for Demens. 

Oversigten er sorteret efter område og alfabetisk efter fornavn. 

Leder


GunhildWaldemar_web_95x143.png

Gunhild Waldemar

Professor, overlæge, dr.med.
Leder af Nationalt Videnscenter
for Demens

Tlf: +45 3545 2580
Mobil: +45 2630 2580

gunhild.waldemar.01@regionh.dk

Øvrig ledelse


Birgitte_Bo_Andersen-(2).gif

Birgitte Bo Andersen

Daglig leder af Hukommelsesklinikken,
overlæge, dr.med. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 67 03

birgitte.bo.andersen.01@regionh.dk


Hanne_Soerensen-(2).gif

Hanne Sørensen

Afdelingssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 26 85

hanne.inge.soerensen@regionh.dk


Jette_Rasmussen.gif

Jette Rasmussen

Forskningsadministrator

Tlf.: +45 35 45 35 72

jette.marie.rasmussen@regionh.dk


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 68 01

Joergen.Erik.Nielsen.01@regionh.dk


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68

karen.tannebaek@regionh.dk


Mette_Tandrup_Hansen.gif

Mette Tandrup Hansen

Teamleder, 
Kommunikation & Presse

Tlf: +45 35 45 53 18 

Mobil: +45 29 80 28 81

mette.tandrup.hansen@regionh.dk


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 56 72

steen.gregers.hasselbalch@regionh.dk

Sekretariat


Benedikte_Andersen.jpg

Benedikte Andersen

Forskningssekretær

Tlf: +45 35 45 28 62
 

benedikte.anna-theresia.andersen@regionh.dk


foto på vej

Bodil Lykkegaard Kryger

Administrativ medarbejder

Tlf: +45 35 45 29 07

bodil.lykkegaard.kryger@regionh.dk


ditte

Ditte Majgaard Jensen

Specialist

Tlf.: +45 35 45 53 07

ditte.majgaard.jensen@regionh.dk


Jette_Rasmussen.gif

Jette Rasmussen

Forskningsadministrator

Tlf.: +45 35 45 35 72

jette.marie.rasmussen@regionh.dk

Uddannelse


Elsebeth

Elsebeth Refsgaard

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 53 10

elsebeth.refsgaard@regionh.dk


Hanne-Friberg-web.jpg

Hanne Friberg

Uddannelseskonsulent

Tlf:. +45 35 45 53 08

hanne.kaersmose.friberg@regionh.dk


Jette.gif

Jette Gotlieb Iversen

Kursus- og konferencesekretær

Tlf.: +45 35 45 69 22

jette.gotlieb.iversen@regionh.dk


Jette_Kallehauge_web.jpg

Jette Kallehauge

Uddannelseskonsulent

Tlf :. +45 35 45 74 45

jette.kallehauge@regionh.dk


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68

karen.tannebaek@regionh.dk


Tove_Marie_Buk.gif

Tove Buk

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03

tove-marie.buk@regionh.dk

Kommunikation og presse


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Marie Ejlersen.jpg

Marie Ejlersen

Kommunikationsmedarbejder

Tlf.: +45 35 45 53 09

marie.ejlersen@regionh.dk


Mette_Tandrup_Hansen.gif

Mette Tandrup Hansen

Teamleder, 
Kommunikation & Presse

Tlf: +45 35 45 53 18 

Mobil: +45 29 80 28 81

mette.tandrup.hansen@regionh.dk

Forskning og dokumentation


ane

Ane Nørgaard Christensen

Forskningsassistent, cand.med. ( på barsel)

Tlf: +45 35 45 71 19

ane.noergaard.christensen.02@regionh.dk


Anja_Hviid_Simonsen.gif

Anja Hviid Simonsen

Seniorforsker, cand.pharm., ph.d.

Tlf: +45 35 45 18 04

Anja.Hviid.Simonsen@regionh.dk


Anne Sigaard Bie.jpg

Anne Sigaard Bie

Forskningsassistent, post.doc.

Tlf: +45 35 45 56 39

anne.sigaard.bie@regionh.dk


Asmus_Vogel.gif

Asmus Vogel

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf: +45 35 45 29 82

asmus.vogel.01@regionh.dk


Camilla_Steen_Jensen-_2015.jpg

Camilla Steen Jensen

Forskningsassistent, cand.scient. (på barsel)

Tlf .: +45 35 45 55 73

camilla.steen.jensen@regionh.dk


Christian_Juel_Jakobsen_web.jpg

Christian Juel Jakobsen

Projektleder, datamanager

Tlf:  +45 35 45 87 59

christian.juel.jakobsen@regionh.dk


Frederikke Jeppesen Kragh.jpg

Frederikke Jeppesen Kragh

Stud.med.,tilknyttet studerende

Tlf: +45 35 45 69 11

frederikke.jeppesen.kragh@regionh.dk


Ida_Unmack_Larsen.gif

Ida Unmack Larsen

Neuropsykolog, ph.d., tilknyttet forsker 

 

Ida.Unmack.Larsen.01@regionh.dk


jette s.jpg

Jette Stokholm

Neuropsykolog

Tlf: +45 35 45 98 76

jette.stokholm.01@regionh.dk


Johanne-Koebstrup-Zakarias.jpg

Johanne Købstrup Zakarias

Stud.med, tilknyttet student
 
Tlf: +45 35 45 87 59 

johanne.koebstrup.zakarias@regionh.dk


Jonathan.gif

Jonathan H. Wardman

Forskningsassistent, post.doc.

Tlf .: +45 35 45 56 39

jonathan.henry.wardman@regionh.dk


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 68 01

Joergen.Erik.Nielsen.01@regionh.dk


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Laila_Oeksnebjerg.gif

Laila Øksnebjerg

Neuropsykolog og
ph.d.-studerende

Tlf.: +45 35 45 65 17

laila.oeksnebjerg.02@regionh.dk


Le-Gjerum.jpg

Le Gjerum

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 76 62 

le.gjerum@regionh.dk


Lena_Hjermind.gif

Lena Hjermind

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 67 25

lena.elisabeth.hjermind.01@regionh.dk


Lærke_Taudorf_web.jpg

Lærke Taudorf

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 71 19

laerke.roulund.taudorf@regionh.dk


Marie-Bruun.gif (1)

Marie Bruun

Forskningsassistent, cand.med

Tlf .: +45 35 45 76 62

Marie.Bruun@regionh.dk


Marie_Nickelsen_web.jpg

Marie Nickelsen

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf: +45 35 45 87 59

marie.nathalie.nickelsen.hellem@regionh.dk


Mikkel Nif Rasmussen.jpg

Mikkel Nif Rasmussen

Cellelaborant

Tlf: +45 35 45 55 73

mikkel.nif.rasmussen@regionh.dk


Oda_Jakobsen.gif

Oda Jakobsen

Forskningssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 67 05

Oda.Jakobsen@regionh.dk


Peter_Johannsen.gif

Peter Johannsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 61 46

Peter.Johannsen.01@regionh.dk


Peter_Roos.gif

Peter Roos

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf.: +45 35 45 87 59

peter.roos@regionh.dk


Rune_Nielsen.gif

Rune Nielsen

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf .: +45 35 45 71 18

rune.nielsen@regionh.dk


Sanne_Voss

Sanne Voss

Forskningssygeplejerske

Tlf.: 35 45 68 40

sanne.voss.01@regionh.dk


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 56 72

steen.gregers.hasselbalch@regionh.dk

Tilknyttede forskere


christina.jpg

Christina El-Ali Jensen-Dahm

Læge, ph.d., tilknyttet forsker.

Christina.Jensen-Dahm@regionh.dk


kieu t phung

Kieu Phung

MD, ph.d., post.doc., tilknyttet forsker

thien.phung@mail.mcgill.ca


Kristian__Steen_Frederiksen.gif

Kristian Steen Frederiksen

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Kristian.Steen.Frederiksen@regionh.dk


kristine

Kristine Hoffmann

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Kristine.Hoffmann@regionh.dk


Lise_Cronberg_Salem.gif

Lise Cronberg Salem

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Lise.Cronberg.Salem@regionh.dk


nina

Nina Rostgaard

Forskningsassistent, cand.scient. (på barsel)

nina.rostgaard@regionh.dk


Tua_Vinther_Jensen.gif

Tua Vinther-Jensen

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

(barsel)

Tua.Vinther-Jensen@regionh.dk

 

Senest opdateret: 19. juni 2017