Til forsiden

Hukommelsesklinikkens medarbejdere

Oversigt over læger, sygeplejersker, sekretærer med flere i Hukommelsesklinikken, Rigshospitalet, Blegdamsvej. 

Oversigten er sorteret efter område og alfabetisk efter fornavn. 

Læger


Birgitte_Bo_Andersen-(2).gif

Birgitte Bo Andersen

Daglig leder af Hukommelsesklinikken,
overlæge, dr.med. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 67 03

birgitte.bo.andersen.01@regionh.dk


Christina-Roervig-Loeppenthien.jpg

Christina Rørvig-Løppenthien

Overlæge

Tlf: +45 35 45 69 11

Christina.Roervig-Loeppenthien.01@regionh.dk


Elsebet_Steno_web.jpg

Elsebet Steno Hansen

Overlæge i psykiatri

Tlf.: 35 45 56 70

elsebet.steno.hansen.01@regionh.dk


foto på vej

Ghazaleh Doroudian

Reservelæge (orlov)

ghazalel.doroudian.02@regionh.dk


gunhild

Gunhild Waldemar

Professor, overlæge, dr.med.
Leder af Nationalt Videnscenter
for Demens

Tlf: +45 3545 2580
Mobil: +45 2630 2580

gunhild.waldemar.01@regionh.dk


Julia_Bromann_web.jpg

Julia Johanna Almer

Reservelæge

tlf: 45 35 + 45  56 76

julia.johanna.almer.bromann@regionh.dk


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 68 01

Joergen.Erik.Nielsen.01@regionh.dk


Lena_Hjermind.gif

Lena Hjermind

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 67 25

lena.elisabeth.hjermind.01@regionh.dk


Nanna_Dombernowsky_web.jpg

Nanna Dombernowsky

Reservelæge

Tlf .: +45 35 45 68 10

nanna.winther.dombernowsky.01@regionh.dk


Peter_Johannsen.gif

Peter Johannsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 61 46

Peter.Johannsen.01@regionh.dk


sarah

Sarah Taudorf

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 56 75

sarah.taudorf@regionh.dk


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 56 72

steen.gregers.hasselbalch@regionh.dk


susanne

Suzanne Lindquist

Afdelingslæge, ph.d. (klinisk genetik)

Tlf.: +45 35 45 68 09

Suzanne.Lindquist@regionh.dk

Neuropsykologer


Asmus_Vogel.gif

Asmus Vogel

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf: +45 35 45 29 82

asmus.vogel.01@regionh.dk


jette s.jpg

Jette Stokholm

Neuropsykolog

Tlf: +45 35 45 98 76

jette.stokholm.01@regionh.dk


foto på vej

Nadia Falcon Bærnthsen (På barsel)

Neuropsykolog

Tlf .: 35 45 62 87

nadia.falcon.baernthsen@regionh.dk


Selma Nielsen.jpg

Selma Nielsen

Neuropsykolog

Tlf.: +45 35 45 61 39

selma.nielsen@regionh.dk

Sygeplejersker


Annette_Lauridsen.gif

Annette Lauridsen

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 21 69

annette.lauridsen@regionh.dk


Christina_Vangsted_Hansen.gif

Christina Vangsted Hansen

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 68 06

christina.vangsted.hansen@regionh.dk


Hanne Rygaard Jensen.jpg

Hanne Rygaard Jensen

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 56 53

hanne.rygaard.jensen@regionh.dk


Hanne_Soerensen-(2).gif

Hanne Sørensen

Afdelingssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 26 85

hanne.inge.soerensen@regionh.dk


Lene_Iben_Hvidkjaer.gif

Lene Iben Hvidkjær

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 07 70

lene.iben.hvidkjaer@regionh.dk


Naomi_Wakabayashi.gif

Naomi Wakabayashi

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 07 69

hanne.naomi.wakabayashi@regionh.dk


Nicole.gif

Nicole Cordes

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 82 94

nicole.cordes.01@regionh.dk


Oda_Jakobsen.gif

Oda Jakobsen

Forskningssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 67 05

Oda.Jakobsen@regionh.dk


Sanne_Voss

Sanne Voss

Forskningssygeplejerske

Tlf.: 35 45 68 40

sanne.voss.01@regionh.dk


Sara.gif

Sara Winther

Sygeplejerske

Tlf: +45 35 45 68 32

sara.wendel.winther@regionh.dk

Bioanalytikere


Katrine.gif

Kathrine Bjarnø

Bioanalytiker

Tlf.: +45 35 45 18 01

Kathrine.Bjarnoe@regionh.dk

Socialrådgivere


Pernille_Starnoe.gif

Pernille Britt Starnø

Socialrådgiver

Tlf.: +45 35 45 62 47

Pernille.Britt.Starnoe@regionh.dk

Lægesekretærere og receptionister


Anne-Mette_Pedersen.gif (1)

Anne-Mette Pedersen

Receptionist

Tlf.: +45 35 45 67 02

anne-mette.pedersen.03@regionh.dk


Bente_Rosmari_Friedman.gif

Bente Rosmari Friedman

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 25 89

bente.rosmari.friedman@regionh.dk


Dorte_Hansen.gif

Dorte Hansen

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 23 87

dorte.hansen.03@regionh.dk


Joan Rysgaard.jpg

Joan Rysgaard

Receptionist

Tlf: +45 35 45 67 02 og +45 35 45 69 11

joan.rysgaard@regionh.dk


Susanne_Lindstrøm.gif

Susanne Lindstrøm

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 67 56

susanne.karin.lindstroem@regionh.dk


Ulla_Thranow.gif

Ulla Thranow

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 68 07

ulla.henriette.thranow@regionh.dk

 

Senest opdateret: 23. maj 2016