Til forsiden

Medarbejdere

Alfabetisk Oversigt over alle medarbejdere ved Nationalt Videnscenter for Demens. 

Sorteret alfabetisk after Fornavn. 

A


ane

Ane Nørgaard Christensen

Forskningsassistent, cand.med. 

Tlf: +45 35 45 71 19

ane.noergaard.christensen.02@regionh.dk


Anja_Hviid_Simonsen.gif

Anja Hviid Simonsen

Seniorforsker, cand.pharm., ph.d.

Tlf: +45 35 45 18 04

Anja.Hviid.Simonsen@regionh.dk


Anne Sigaard Bie.jpg

Anne Sigaard Bie

Forskningsassistent, post.doc.

Tlf: +45 35 45 56 39

anne.sigaard.bie@regionh.dk


Anne-Mette_Guldberg_web.jpg

Anne-Mette Guldberg

Neuropsykolog

anne-mette.guldberg@regionh.dk


Anne-Mette_Pedersen.gif (1)

Anne-Mette Pedersen

Receptionist

Tlf.: +45 35 45 67 02

anne-mette.pedersen.03@regionh.dk


Annette_Lauridsen.gif

Annette Lauridsen

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 21 69

annette.lauridsen@regionh.dk


Asmus_Vogel.gif

Asmus Vogel

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf: +45 35 45 29 82

asmus.vogel.01@regionh.dk

B


Benedikte_Andersen.jpg

Benedikte Andersen

Forskningssekretær

Tlf: +45 35 45 28 62
 

benedikte.anna-theresia.andersen@regionh.dk


Bente_Rosmari_Friedman.gif

Bente Rosmari Friedman

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 25 89

bente.rosmari.friedman@regionh.dk


Birgitte_Bo_Andersen-(2).gif

Birgitte Bo Andersen

Daglig leder af Hukommelsesklinikken,
overlæge, dr.med. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 67 03

birgitte.bo.andersen.01@regionh.dk


foto på vej

Bodil Lykkegaard Kryger

Administrativ medarbejder

Tlf: +45 35 45 29 07

bodil.lykkegaard.kryger@regionh.dk

C


Camilla_Steen_Jensen-_2015.jpg

Camilla Steen Jensen

Forskningsassistent, cand.scient.

Tlf.: +45 35 45 55 73

camilla.steen.jensen@regionh.dk


Christian_Juel_Jakobsen_web.jpg

Christian Juel Jakobsen

Projektleder, datamanager

Tlf:  +45 35 45 87 59

christian.juel.jakobsen@regionh.dk


christina.jpg

Christina El-Ali Jensen-Dahm

Læge, ph.d., tilknyttet forsker.

Christina.Jensen-Dahm@regionh.dk


Christina-Roervig-Loeppenthien.jpg

Christina Rørvig-Løppenthien

Overlæge

Tlf: +45 35 45 69 11

Christina.Roervig-Loeppenthien.01@regionh.dk


Christina_Manniche_web.jpg

Christina Strand-Holm Manniche

Stud.med., forskningsårsstuderende

Tlf: +45 35 45 69 11


Christina_Vangsted_Hansen.gif

Christina Vangsted Hansen

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 68 06

christina.vangsted.hansen@regionh.dk

D


ditte

Ditte Majgaard Jensen

Specialist

Tlf.: +45 35 45 53 07

ditte.majgaard.jensen@regionh.dk


Dorte_Hansen.gif

Dorte Hansen

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 23 87

dorte.hansen.03@regionh.dk

E


Elsebet_Steno_web.jpg

Elsebet Steno Hansen

Overlæge i psykiatri

Tlf.: 35 45 56 70

elsebet.steno.hansen.01@regionh.dk


Elsebeth

Elsebeth Refsgaard

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 53 10

elsebeth.refsgaard@regionh.dk

F


Frederikke Jeppesen Kragh.jpg

Frederikke Jeppesen Kragh

Stud.med.,tilknyttet studerende

Tlf: +45 35 45 69 11

frederikke.jeppesen.kragh@regionh.dk

G


foto på vej

Ghazaleh Doroudian

Reservelæge (orlov)

ghazalel.doroudian.02@regionh.dk


gunhild

Gunhild Waldemar

Professor, overlæge, dr.med.
Leder af Nationalt Videnscenter
for Demens

Tlf: +45 3545 2580
Mobil: +45 2630 2580

gunhild.waldemar.01@regionh.dk

H


Hanne-Friberg-web.jpg

Hanne Friberg

Uddannelseskonsulent

Tlf:. +45 35 45 53 08

hanne.kaersmose.friberg@regionh.dk


Hanne Rygaard Jensen.jpg

Hanne Rygaard Jensen

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 56 53

hanne.rygaard.jensen@regionh.dk


Hanne_Soerensen-(2).gif

Hanne Sørensen

Afdelingssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 26 85

hanne.inge.soerensen@regionh.dk

I


Ida_Unmack_Larsen.gif

Ida Unmack Larsen

Neuropsykolog, ph.d., tilknyttet forsker 

 

Ida.Unmack.Larsen.01@regionh.dk

J


Jette.gif

Jette Gotlieb Iversen

Kursus- og konferencesekretær

Tlf.: +45 35 45 69 22

jette.gotlieb.iversen@regionh.dk


Jette_Kallehauge_web.jpg

Jette Kallehauge

Uddannelseskonsulent

Tlf :. +45 35 45 74 45

jette.kallehauge@regionh.dk


Jette_Rasmussen.gif

Jette Rasmussen

Forskningsadministrator

Tlf.: +45 35 45 35 72

jette.marie.rasmussen@regionh.dk


jette s.jpg

Jette Stokholm

Neuropsykolog

Tlf: +45 35 45 98 76

jette.stokholm.01@regionh.dk


Joan Rysgaard.jpg

Joan Rysgaard

Receptionist

Tlf: +45 35 45 67 02 og +45 35 45 69 11

joan.rysgaard@regionh.dk


Johanne-Koebstrup-Zakarias.jpg

Johanne Købstrup Zakarias

Stud.med, tilknyttet student
 
Tlf: +45 35 45 87 59 

johanne.koebstrup.zakarias@regionh.dk


Jonathan.gif

Jonathan H. Wardman

Forskningsassistent, post.doc.

Tlf .: +45 35 45 56 39

jonathan.henry.wardman@regionh.dk


Julia_Bromann_web.jpg

Julia Johanna Almer Bromann

Reservelæge

tlf: 35 45  56 76

julia.johanna.almer.bromann@regionh.dk


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 68 01

Joergen.Erik.Nielsen.01@regionh.dk

K


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68

karen.tannebaek@regionh.dk


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Katrine.gif

Kathrine Bjarnø

Bioanalytiker, (på barsel)

Tlf:. +45 35 45 18 01

Kathrine.Bjarnoe@regionh.dk


Kathrine_Ruth_web.jpg

Kathrine Ruth

Neuropsykolog

 

kathrine.ruth@regionh.dk


kieu t phung

Kieu Phung

MD, ph.d., post.doc., tilknyttet forsker

thien.phung@mail.mcgill.ca


Kristian__Steen_Frederiksen.gif

Kristian Steen Frederiksen

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Kristian.Steen.Frederiksen@regionh.dk


kristine

Kristine Hoffmann

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Kristine.Hoffmann@regionh.dk

L


Laila_Oeksnebjerg.gif

Laila Øksnebjerg

Neuropsykolog og
ph.d.-studerende

Tlf.: +45 35 45 65 17

laila.oeksnebjerg.02@regionh.dk


Le-Gjerum.jpg

Le Gjerum

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 76 62 

le.gjerum@regionh.dk


Lea.gif

Lea Stevnsborg

Stud.med., tilknyttet studerende

Tlf:. +45 35 45 87 59

lea.stevnsborg@regionh.dk


Lena_Hjermind.gif

Lena Hjermind

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 67 25

lena.elisabeth.hjermind.01@regionh.dk


Lene_Iben_Hvidkjaer.gif

Lene Iben Hvidkjær

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 07 70

lene.iben.hvidkjaer@regionh.dk


Lise_Cronberg_Salem.gif

Lise Cronberg Salem

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Lise.Cronberg.Salem@regionh.dk


Lærke_Taudorf_web.jpg

Lærke Taudorf

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 71 19

laerke.roulund.taudorf@regionh.dk

M


Marie-Bruun.gif (1)

Marie Bruun

Forskningsassistent, cand.med

Tlf .: +45 35 45 76 62

Marie.Bruun@regionh.dk


Marie Ejlersen.jpg

Marie Ejlersen

Kommunikationsmedarbejder

Tlf.: +45 35 45 53 09

marie.ejlersen@regionh.dk


Marie_Nickelsen_web.jpg

Marie Nickelsen

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf: +45 35 45 87 59

marie.nathalie.nickelsen.hellem@regionh.dk


Mette_Tandrup_Hansen.gif

Mette Tandrup Hansen

Teamleder, 
Kommunikation & Presse

Tlf: +45 35 45 53 18 

Mobil: +45 29 80 28 81

mette.tandrup.hansen@regionh.dk


Mikkel Nif Rasmussen.jpg

Mikkel Nif Rasmussen

Cellelaborant

Tlf: +45 35 45 55 73

mikkel.nif.rasmussen@regionh.dk

N


foto på vej

Nadia Falcon Bærnthsen

Neuropsykolog, (på barsel)

Tlf:. 35 45 62 87

nadia.falcon.baernthsen@regionh.dk


Nanna_Dombernowsky_web.jpg

Nanna Dombernowsky

Reservelæge

Tlf .: +45 35 45 68 10

nanna.winther.dombernowsky.01@regionh.dk


Naomi_Wakabayashi.gif

Naomi Wakabayashi

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 07 69

hanne.naomi.wakabayashi@regionh.dk


Nicole.gif

Nicole Cordes

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 82 94

nicole.cordes.01@regionh.dk


nina

Nina Rostgaard

Forskningsassistent, cand.scient.

nina.rostgaard@regionh.dk

O


Oda_Jakobsen.gif

Oda Jakobsen

Forskningssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 67 05

Oda.Jakobsen@regionh.dk

P


Pernille_Starnoe.gif

Pernille Britt Starnø

Socialrådgiver

Tlf.: +45 35 45 62 47

Pernille.Britt.Starnoe@regionh.dk


Peter_Johannsen.gif

Peter Johannsen

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 61 46

Peter.Johannsen.01@regionh.dk


Peter_Roos.gif

Peter Roos

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf.: +45 35 45 87 59

peter.roos@regionh.dk

R


Rachel_Underlien_Kristensen_web.jpg

Rachel Underlien Kristensen

Stud.med., Forskningsårsstuderende

Tlf: +45 35 45 87 59


Rune_Nielsen.gif

Rune Nielsen

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf .: +45 35 45 71 18

rune.nielsen@regionh.dk

S


Sanne_Voss

Sanne Voss

Forskningssygeplejerske

Tlf.: 35 45 68 40

sanne.voss.01@regionh.dk


Sara.gif

Sara Winther

Sygeplejerske

Tlf: +45 35 45 68 32

sara.wendel.winther@regionh.dk


sarah

Sarah Taudorf

Overlæge, ph.d. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 56 75

sarah.taudorf@regionh.dk


Selma Nielsen.jpg

Selma Nielsen

Neuropsykolog

Tlf.: +45 35 45 61 39

selma.nielsen@regionh.dk


Signe_Pertou_Ringkøbing_web.jpg

Signe Pertou Ringkoebing

Neuropsykolog

Signe.Pertou.Ringkoebing@regionh.dk


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med. (neurologi)
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 56 72

steen.gregers.hasselbalch@regionh.dk


Susanne_Lindstrøm.gif

Susanne Lindstrøm

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 67 56

susanne.karin.lindstroem@regionh.dk


susanne

Suzanne Lindquist

Afdelingslæge, ph.d. (klinisk genetik)

Tlf.: +45 35 45 68 09

Suzanne.Lindquist@regionh.dk

T


Tove_Marie_Buk.gif

Tove Buk

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03

tove-marie.buk@regionh.dk


Tua_Vinther_Jensen.gif

Tua Vinther-Jensen

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

(barsel)

Tua.Vinther-Jensen@regionh.dk

U


Ulla_Thranow.gif

Ulla Thranow

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 68 07

ulla.henriette.thranow@regionh.dk

 

Senest opdateret: 19. juni 2017