Til forsiden

Videnscenter- og forskningsmedarbejdere

Oversigt over ledelse, forskere, uddannelseskonsulenter, sekretariat og kommunikation i Nationalt Videnscenter for Demens.  

Oversigten er sorteret efter område og alfabetisk efter fornavn. 

Leder


GunhildWaldemar_web_95x143.png

Gunhild Waldemar

Professor, overlæge, dr.med.
Leder af Nationalt Videnscenter
for Demens

Tlf: +45 3545 2580
Mobil: +45 2630 2580

gunhild.waldemar.01@regionh.dk

Øvrig ledelse


Birgitte_Bo_Andersen_95px.jpg

Birgitte Bo Andersen

Daglig leder af Hukommelsesklinikken
på Blegdamsvej,
overlæge, dr.med. (neurologi)

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11
Hotline for læger: 35 45 09 30


Eva_Bjerregaard_web_95.jpg

Eva Bjerregaard

Daglig leder af hukommelsesklinikken i Glostrup 
Overlæge

Tlf.: 38 63 35 17


Hanne_Sørensen_95px.jpg

Hanne Sørensen

Afdelingssygeplejerske, Blegdamsvej og Glostrup

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Professor, overlæge, ph.d. (Blegdamsvej)
Forskningsleder

Tlf.: 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68

karen.tannebaek@regionh.dk


Mette_Tandrup_Hansen.gif

Mette Tandrup Hansen

Teamleder, 
Kommunikation & Presse

Tlf: 35 45 53 18 
Mobil: 29 80 28 81

mette.tandrup.hansen@regionh.dk


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med. (Blegdamsvej)
Forskningsleder

Tlf.: 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)


Tine_Olsen_95px.jpg

Tine Olsen

Sekretariatsleder

Tlf .: +45 35 45 35 72

tine.olsen.01@regionh.dk


troels

Troels T Nielsen

Center manager

Tlf .: +45 35 45 78 86

Troels.Tolstrup.Nielsen@regionh.dk

Sekretariat


Bodil_Kryger_95px.jpg

Bodil Lykkegaard Kryger

Administrativ medarbejder

Tlf: +45 35 45 29 07

bodil.lykkegaard.kryger@regionh.dk


ditte

Ditte Majgaard Jensen

Specialist

Tlf.: +45 35 45 53 07

ditte.majgaard.jensen@regionh.dk


Jette_Rasmussen.gif

Jette Rasmussen

Forskningsadministrator

Tlf .: +45 35 45 61 67

jette.marie.rasmussen@regionh.dk


Tine_Olsen_95px.jpg

Tine Olsen

Sekretariatsleder

Tlf .: +45 35 45 35 72

tine.olsen.01@regionh.dk

Uddannelse


Elsebeth_Glipstrup_95px.jpg

Elsebeth Glipstrup

Uddannelseskonsulent

Tlf .: +45 35 45 61 39

elsebeth.glipstrup.01@regionh.dk


Elsebeth

Elsebeth Refsgaard

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 53 10

elsebeth.refsgaard@regionh.dk


Hanne-Friberg-web.jpg

Hanne Friberg

Uddannelseskonsulent

Tlf:. +45 35 45 53 08

hanne.kaersmose.friberg@regionh.dk


Jette.gif

Jette Gotlieb Iversen

Kursus- og konferencesekretær

Tlf.: +45 35 45 69 22

jette.gotlieb.iversen@regionh.dk


Jette_Kallehauge_web.jpg

Jette Kallehauge

Uddannelseskonsulent

Tlf :. +45 35 45 74 45

jette.kallehauge@regionh.dk


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68

karen.tannebaek@regionh.dk


Tove_Marie_Buk.gif

Tove Buk

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03

tove-marie.buk@regionh.dk


Ulla_Fejerskov_95px.jpg

Ulla Fejerskov

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03

ulla.vidkjaer.fejerskov@regionh.dk

Kommunikation og presse


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Marie Ejlersen.jpg

Marie Ejlersen

Kommunikationsmedarbejder

Tlf.: +45 35 45 53 09

marie.ejlersen@regionh.dk


Mette_Kjær_95px.jpg

Mette Kjær

Kommunikationsmedarbejder

Tlf .: +45 35 45 72 70

mette.aurora.hoejrup.kjaer@regionh.dk


Mette_Tandrup_Hansen.gif

Mette Tandrup Hansen

Teamleder, 
Kommunikation & Presse

Tlf: 35 45 53 18 
Mobil: 29 80 28 81

mette.tandrup.hansen@regionh.dk

Forskning, dokumentation og projekter


ane

Ane Nørgaard Christensen

Forskningsassistent, cand.med. (orlov)

Tlf: +45 35 45 71 19

ane.noergaard.christensen.02@regionh.dk


Anja_Hviid_Simonsen.gif

Anja Hviid Simonsen

Seniorforsker, cand.pharm., ph.d.

Tlf: +45 35 45 18 04

Anja.Hviid.Simonsen@regionh.dk


Ann_Nielsen_95px.jpg

Ann Nielsen

Projektleder

Tlf .: +45 35 45 05 02

ann.nielsen.03@regionh.dk


Asmus_Vogel.gif

Asmus Vogel

Neuropsykolog, ph.d. (Blegdamsvej)

Tlf.: 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)


Camilla_Steen_Jensen-_2015.jpg

Camilla Steen Jensen

Forskningsassistent, cand.scient. (orlov)

Tlf.: +45 35 45 76 62

camilla.steen.jensen@regionh.dk


Christian Sandøe Musaeus

Reservelægevikar, Blegdamsvej

Telefon: 35 45 69 11


foto på vej

Emil Elbæk Henriksen

Forskningsassistent

 

emil.elbaek.henriksen@regionh.dk


foto på vej

Janet Janbek

Forskningsassistent

 

janet.zaher.ismail.janbek.01@regionh.dk


Jette_Stokholm_95px.jpg

Jette Stokholm

Neuropsykolog (Blegdamsvej)

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Jonathan.gif

Jonathan H. Wardman

Forskningsassistent, post.doc.

Tlf .: +45 35 45 56 39

jonathan.henry.wardman@regionh.dk


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Professor, overlæge, ph.d. (Blegdamsvej)
Forskningsleder

Tlf.: 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Laila_Oeksnebjerg.gif

Laila Øksnebjerg

Neuropsykolog og
ph.d.-studerende

Tlf.: +45 35 45 65 17

laila.oeksnebjerg.02@regionh.dk


Le-Gjerum.jpg

Le Gjerum

Forskningsassistent, cand.med.

 Tlf.: +45 35 45 71 19

le.gjerum@regionh.dk


Lena_Hjermind.gif

Lena Hjermind

Overlæge, ph.d. (Blegdamsvej) 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Lærke Borg Østergaard

Bioanalytiker

Tlf.: 35 45 69 11

laerke.borg.oestergaard@regionh.dk


Lærke_Taudorf_web.jpg

Lærke Taudorf

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 71 19

laerke.roulund.taudorf@regionh.dk


Marie-Bruun.gif (1)

Marie Bruun

Forskningsassistent, cand.med

Tlf .: +45 35 45 76 62

Marie.Bruun@regionh.dk


Marie_Nickelsen_web.jpg

Marie Nickelsen

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf: +45 35 45 87 59

marie.nathalie.nickelsen.hellem@regionh.dk


Mira_Maria_Petersen_95x143.png

Mira Maria Petersen

Projektassistent

Tlf.: 35 45 69 22

mira.maria.petersen@regionh.dk


Oda_Jakobsen.gif

Oda Jakobsen

Forskningssygeplejerske (Blegdamsvej)

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Peter_Johannsen.gif

Peter Johannsen

Overlæge, ph.d. (Blegdamsvej)

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Rebecca Hendel

Neuropsykologisk forskningsassistent

Tlf.: 35 45 69 11


Rune_Nielsen.gif

Rune Nielsen

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf .: +45 35 45 71 18

rune.nielsen@regionh.dk


Sanne_Voss

Sanne Voss

Forskningssygeplejerske (Blegdamsvej)

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med. (Blegdamsvej)
Forskningsleder

Tlf.: 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)


troels

Troels T Nielsen

Center manager

Tlf .: +45 35 45 78 86

Troels.Tolstrup.Nielsen@regionh.dk

Tilknyttede forskere


kieu t phung

Kieu Phung

MD, ph.d., post.doc., tilknyttet forsker

thien.phung@mail.mcgill.ca


Tua_Vinther_Jensen.gif

Tua Vinther-Jensen

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Tua.Vinther-Jensen@regionh.dk

 

Senest opdateret: 03. august 2018