Til forsiden

Medarbejdere A-Z

Alfabetisk oversigt over alle medarbejdere ved Nationalt Videnscenter for Demens. 

Sorteret alfabetisk efter Fornavn. 

A


Adele_Marthaler.jpg

Adele Marthaler

Forskningsassistent 

Tlf.: 35 45 56 39

adele.gabriele.marthaler@regionh.dk


Anja_Hviid_Simonsen.gif

Anja Hviid Simonsen

Seniorforsker, cand.pharm., ph.d.

Tlf: +45 35 45 18 04

Anja.Hviid.Simonsen@regionh.dk


Ann_Nielsen_95px.jpg

Ann Nielsen

Projektleder, ph.d.

Tlf .: +45 35 45 05 02

ann.nielsen.03@regionh.dk


foto på vej

Anna Bruus

Neuropsykolog 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Anne-Mette_Guldberg_web.jpg

Anne-Mette Guldberg

Neuropsykolog 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Anne-Mette_Pedersen.gif (1)

Anne-Mette Pedersen

Receptionist 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Annette_Lauridsen.gif

Annette Lauridsen

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Asmus_Vogel.gif

Asmus Vogel

Neuropsykolog, ph.d. 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)

B


Bente_Rosmari_Friedman.gif

Bente Rosmari Friedman

Lægesekretær 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Betina Lundquist

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Birgit_Grøn_95.jpg

Birgit Grøn

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Birgitte_Bo_Andersen_95px.jpg

Birgitte Bo Andersen

Daglig leder af Hukommelsesklinikken,
overlæge, dr.med. (neurologi)

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11
Hotline for læger: 35 45 09 30


Bodil_Kryger_95px.jpg

Bodil Lykkegaard Kryger

Administrativ medarbejder

Tlf: +45 35 45 29 07

bodil.lykkegaard.kryger@regionh.dk


Brit_Mouritsen_95x143.png

Brit Mouritsen

Forskningssekretær

PA for Gunhild Waldemar, professor, overlæge, dr.med.

Tlf.: +45 35 45 69 22

brit.mouritsen@regionh.dk

C


Charlotte_Skaerbaek_web_95px.jpg

Charlotte Skærbæk

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Christian_Mesaeus_95x143.png

Christian Sandøe Musaeus

Reservelæge

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Christiane Marie Groes Bay

Reservelæge 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Christina-Roervig-Loeppenthien.jpg

Christina Rørvig-Løppenthien

Overlæge 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Christina_Vangsted_Hansen.gif

Christina Vangsted Hansen

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Christine Kofoed Rost

Lægesekretær 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11 

D


Ditte_Majgaard_Jensen_94x143.jpg

Ditte Majgaard Jensen

Specialist

Tlf.: +45 35 45 53 07

ditte.majgaard.jensen@regionh.dk


Dorte_Hansen.gif

Dorte Hansen

Lægesekretær 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

E


Elsebeth_Glipstrup_95px.jpg

Elsebeth Glipstrup

Uddannelseskonsulent

Tlf .: +45 35 45 61 39

elsebeth.glipstrup.01@regionh.dk


Elsebeth

Elsebeth Refsgaard

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 53 10

elsebeth.refsgaard@regionh.dk


foto på vej

Emil Elbæk Henriksen

Forskningsassistent

 

emil.elbaek.henriksen@regionh.dk


Eva_Bjerregaard_web_95.jpg

Eva Bjerregaard

Overlæge

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

G


GunhildWaldemar_web_95x143.png

Gunhild Waldemar

Professor, overlæge, dr.med.
Leder af Nationalt Videnscenter
for Demens

Tlf: +45 3545 2580
Mobil: +45 2630 2580

gunhild.waldemar.01@regionh.dk

H


Hanne-Friberg-web.jpg

Hanne Friberg

Uddannelseskonsulent

Tlf:. +45 35 45 53 08

hanne.kaersmose.friberg@regionh.dk


Hanne Rygaard Jensen.jpg

Hanne Rygaard Jensen

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Hanne_Raaschou_web_95.jpg

Hanne Raaschou

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Hanne_Sørensen_95px.jpg

Hanne Sørensen

Afdelingssygeplejerske

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


hanne

Hanne Vibe Hansen

Psykiater 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Helena Fornitz

Skolarstipendiat

helena.sophia.gleerup.fornitz.01@regionh.dk

J


Janet_95x143.jpg

Janet Janbek

Forskningsassistent

 

janet.zaher.ismail.janbek.01@regionh.dk


Jette.gif

Jette Gotlieb Iversen

Kursus- og konferencesekretær

Tlf.: +45 35 45 69 22

jette.gotlieb.iversen@regionh.dk


Jette_Kallehauge_web.jpg

Jette Kallehauge

Uddannelseskonsulent

Tlf :. +45 35 45 74 45

jette.kallehauge@regionh.dk


Jette_Rasmussen.gif

Jette Rasmussen

Forskningsadministrator

Tlf .: +45 35 45 61 67

jette.marie.rasmussen@regionh.dk


Jette_Stokholm_95x143.png (1)

Jette Stokholm

Neuropsykolog 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Joan Rysgaard.jpg

Joan Rysgaard

Receptionist 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Professor, overlæge, ph.d. 
Forskningsleder

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)

K


foto på vej

Karen Sloth

Socialrådgiver 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68

karen.tannebaek@regionh.dk


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Katrine.gif

Kathrine Bjarnø

Bioanalytiker 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Katrine Bech Lauritzen

Bioanalytiker 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


kieu t phung

Kieu Phung

MD, ph.d., post.doc., tilknyttet forsker

thien.phung@mail.mcgill.ca


Kristian_Steen_Frederiksen_95x143.jpg

Kristian Steen Frederiksen

Afdelingslæge, ph.d. 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

L


Laila_Oeksnebjerg.gif

Laila Øksnebjerg

Neuropsykolog, ph.d.-stud.

Tlf.: +45 35 45 69 22

 

laila.oeksnebjerg.02@regionh.dk


Le-Gjerum.jpg

Le Gjerum

Forskningsassistent, cand.med.

 Tlf.: +45 35 45 71 19

le.gjerum@regionh.dk


foto på vej

Lea Virenfeldt Damgaard

Sygeplejerske

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Lena_Hjermind.gif

Lena Hjermind

Overlæge, ph.d.  

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Lene_Iben_Hvidkjaer.gif

Lene Iben Hvidkjær

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Lise_Salem_95x143.jpg

Lise Cronberg Salem

Afdelingslæge, ph.d.
 
Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11 


Lærke_Taudorf_web.jpg

Lærke Taudorf

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 71 19

laerke.roulund.taudorf@regionh.dk

M


Marie Ejlersen.jpg

Marie Ejlersen

Kommunikationsmedarbejder

Tlf.: +45 35 45 53 09

marie.ejlersen@regionh.dk


Marie_Nickelsen_web.jpg

Marie Nickelsen

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf: +45 35 45 87 59

marie.nathalie.nickelsen.hellem@regionh.dk


Mathias Holsey Gramkow

Skolarstipendiat

mathias.holsey.gramkow@regionh.dk


Mette_Kjær_95px.jpg

Mette Kjær

Kommunikationsmedarbejder

Tlf .: +45 35 45 72 70

mette.aurora.hoejrup.kjaer@regionh.dk


Mette_Nyboe_web_95px.jpg

Mette Nyboe

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


foto på vej

Mia Romagnoli

Lægesekretær

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

N


foto på vej

Nadia Falcon Bærnthsen

Neuropsykolog

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Naomi_Wakabayashi.gif

Naomi Wakabayashi

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Nicole.gif

Nicole Cordes

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

O


Oda_Jakobsen.gif

Oda Jakobsen

Forskningssygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

P


Peter_Johannsen.gif

Peter Johannsen

Overlæge, ph.d. 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Peter_Roos.gif

Peter Roos

Afdelingslæge, ph.d.

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

R


foto på vej

Rebecca Hendel

Neuropsykolog

Tlf.: 35 45 76 62

rebecca.thea.kjaergaard.hendel@regionh.dk


foto på vej

Rikke Jarløv

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Rune_Nielsen.gif

Rune Nielsen

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf .: +45 35 45 71 18

rune.nielsen@regionh.dk

S


Sanne_Voss

Sanne Voss

Forskningssygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Sara.gif

Sara Winther

Sygeplejerske 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


sarah

Sarah Taudorf

Overlæge, ph.d. 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Signe_Pertou_Ringkøbing_web.jpg

Signe Pertou Ringkoebing

Neuropsykolog 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med.
Forskningsleder

Tlf.: 35 45 69 11 (klinik)
Tlf.: 35 45 69 22 (videnscenter)


Susanne_Lindstrøm.gif

Susanne Lindstrøm

Lægesekretær 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


susanne

Suzanne Lindquist

Overlæge, ph.d. 

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11

T


foto på vej

Tine Kolenda

Reservelæge Tine Kolenda

Tlf.: 35 45 67 02 / 35 45 69 11


Tine_Olsen_95px.jpg

Tine Olsen

Sekretariatsleder

Tlf .: +45 35 45 35 72

tine.olsen.01@regionh.dk


Tove_Marie_Buk.gif

Tove Buk

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03

tove-marie.buk@regionh.dk


troels

Troels T Nielsen

Center manager

Tlf .: +45 35 45 78 86

Troels.Tolstrup.Nielsen@regionh.dk


Tua_Vinther_Jensen.gif

Tua Vinther-Jensen

Læge, ph.d., tilknyttet forsker

Tua.Vinther-Jensen@regionh.dk

U


Ulla_Fejerskov_95px.jpg

Ulla Fejerskov

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03

ulla.vidkjaer.fejerskov@regionh.dk

V


foto på vej

Victoria Gunmalm

Reservelæge 
 
Tlf.: 35 45 69 11

 

Senest opdateret: 02. maj 2019