Til forsiden

Medarbejdere A-Z

Alfabetisk oversigt over alle medarbejdere ved Nationalt Videnscenter for Demens. 

Sorteret alfabetisk efter Fornavn. 

A


Adele_Marthaler.jpg

Adele Marthaler

Forskningsassistent 

Tlf.: +45 35 45 56 39 / +45 35 45 69 22

adele.gabriele.marthaler@regionh.dk


foto på vej

Anders Toft

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 69 22


foto på vej

Andreas Moses Appel

Forskningsassistent 

Tlf.: +45 35 45 69 22

andreas.moses.appel@regionh.dk


Anja_Hviid_Simonsen.gif

Anja Hviid Simonsen

Seniorforsker, cand.pharm., ph.d.

Tlf.: +45 35 45 18 04 / +45 35 45 69 22

Anja.Hviid.Simonsen@regionh.dk


Ann_Nielsen_95px.jpg

Ann Nielsen

Projektleder, ph.d.

Tlf.: +45 35 45 05 02 / + 45 35 45 69 22 

ann.nielsen.03@regionh.dk


Anna-Elise-Bruus_web.gif

Anna Bruus

Neuropsykolog 

Tlf.: +45 35 45 69 22


Anne-Mette_Guldberg_web.jpg

Anne-Mette Guldberg

Neuropsykolog 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Anne-Mette_Pedersen.gif (1)

Anne-Mette Pedersen

Receptionist 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Annette_Lauridsen.gif

Annette Lauridsen

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Asmus_Vogel.gif

Asmus Vogel

Neuropsykolog, ph.d. 

Tlf.: +45 35 45 80 25 / +45 35 45 69 22

B


Bente_Rosmari_Friedman.gif

Bente Rosmari Friedman

Lægesekretær 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Bernadette Unmack Grollenberg

Neuropsykolog 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Betina Lundquist

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 69 11


Birgit_Grøn_95.jpg

Birgit Grøn

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Birgitte_Bo_Andersen_95px.jpg

Birgitte Bo Andersen

Daglig leder af Hukommelsesklinikken,
overlæge, dr.med. (neurologi)

Tlf.: +45 35 45 80 25
Hotline for læger: +45 35 45 09 30


Bodil_Kryger_95px.jpg

Bodil Lykkegaard Kryger

Receptionist

Tlf: +45 35 45 80 25

bodil.lykkegaard.kryger@regionh.dk


Brit_Mouritsen_95x143.png

Brit Mouritsen

Forskningssekretær

PA for Gunhild Waldemar, professor, overlæge, dr.med.

Tlf.: +45 35 45 69 22

brit.mouritsen@regionh.dk

C


Camilla_Steen_Jensen-_2015.jpg

Camilla Steen Jensen

MSc., post.doc. 

 Tlf.: +45 35 45 76 62 / +45 35 45 69 22

camilla.steen.jensen@regionh.dk


Charlotte_Skaerbaek_web_95px.jpg

Charlotte Skærbæk

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Christian_Mesaeus_95x143.png

Christian Sandøe Musaeus

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 69 22


Christina-Roervig-Loeppenthien.jpg

Christina Rørvig-Løppenthien

Overlæge 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Christina_Vangsted_Hansen.gif

Christina Vangsted Hansen

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25 / +45 35 45 80 15


foto på vej

Christine Koefoed Rost

Lægesekretær 

Tlf.: +45 35 45 80 25

D


Ditte_Majgaard_Jensen_94x143.jpg

Ditte Majgaard Jensen

Specialist

Tlf.: +45 35 45 53 07 / +45 35 45 69 22

ditte.majgaard.jensen@regionh.dk


Dorte_Hansen.gif

Dorte Hansen

Lægesekretær 

Tlf.: +45 35 45 80 25

E


Elsebeth_Glipstrup_95px.jpg

Elsebeth Glipstrup

Uddannelseskonsulent

Tlf .: +45 35 45 61 39 / +45 35 45 69 22

elsebeth.glipstrup.01@regionh.dk


Elsebeth

Elsebeth Refsgaard

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 53 10 / +45 35 45 69 22

elsebeth.refsgaard@regionh.dk


Emil-Elbæk-Henriksen_web.gif

Emil Elbæk Henriksen

Forskningsassistent 

Tlf.: +45 35 45 87 59 / +45 35 45 69 22

emil.elbaek.henriksen@regionh.dk


Eva_Bjerregaard_web_95.jpg

Eva Bjerregaard

Overlæge

Tlf.: +45 35 45 80 25

F


foto på vej

Fia Vosborg

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 80 25

G


GunhildWaldemar_civil_95x143.png

Gunhild Waldemar

Professor, overlæge, dr.med.
Leder af Nationalt Videnscenter
for Demens

Tlf: +45 3545 2580
Mobil: +45 2630 2580

gunhild.waldemar.01@regionh.dk

H


foto på vej

Hanan Rahim Saaie

Bioanalytiker

Tlf.: +45 35 45 69 22


Hanne-Friberg-web.jpg

Hanne Friberg

Uddannelseskonsulent

Tlf:. +45 35 45 53 08 / +45 35 45 69 22

hanne.kaersmose.friberg@regionh.dk


Hanne Rygaard Jensen.jpg

Hanne Rygaard Jensen

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Hanne_Raaschou_web_95.jpg

Hanne Raaschou

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Hanne_Sørensen_95px.jpg

Hanne Sørensen

Afdelingssygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 80 25


hanne

Hanne Vibe Hansen

Psykiater 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Helena-Gleerup_web.gif

Helena Sophia Gleerup

Skolarstipendiat

Tlf.: +45 35 45 69 22

helena.sophia.gleerup.fornitz.01@regionh.dk

J


Janet_95x143.jpg

Janet Janbek

Forskningsassistent

Tlf.:  +45 35 45 69 22

janet.zaher.ismail.janbek.01@regionh.dk


Jette.gif

Jette Gotlieb Iversen

Kursus- og konferencesekretær

Tlf.: +45 35 45 69 22  / +45 35 45 28 62

jette.gotlieb.iversen@regionh.dk


Jette_Kallehauge_web.jpg

Jette Kallehauge

Uddannelseskonsulent

Tlf :. +45 35 45 74 45 / +45 35 45 69 22

jette.kallehauge@regionh.dk


Jette_Rasmussen.gif

Jette Rasmussen

Forskningsadministrator

Tlf.: +45 35 45 80 25 / +45 35 45 80 15

/ +45 35 45 61 67

jette.marie.rasmussen@regionh.dk


Jette_Stokholm_95x143.png (1)

Jette Stokholm

Neuropsykolog 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Joan Rysgaard.jpg

Joan Rysgaard

Receptionist 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Johanne Asperud Thomsen

Neuropsykolog 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Julia Gusatovic

Skolarstipendiat

Tlf.: +45 35 45 69 22

julia.gusatovic.01@regionh.dk


Joergen_Nielsen-(2).gif

Jørgen Erik Nielsen

Professor, overlæge, ph.d. 
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 80 25 (klinik)
Tlf.: +45 35 45 69 22 (videnscenter)

K


foto på vej

Karen Sloth

Socialrådgiver 

Tlf.: +45 35 45 80 25


karen

Karen Tannebæk

Uddannelsesleder

Tlf.: +45 35 45 72 68 / +45 35 45 69 22

karen.tannebaek@regionh.dk


kasper.jpg

Kasper Jørgensen

Neuropsykologisk fagkonsulent

Tlf: +45 35 45 79 47 / +45 35 45 69 22

niels.kasper.joergensen@regionh.dk


Katrine.gif

Kathrine Bjarnø

Bioanalytiker (på barsel fra 23/12 2019)

Tlf.: +45 35 45 69 22


foto på vej

Katrine Bech Lauritzen

Bioanalytiker 

Tlf.: +45 35 45 69 22


kieu t phung

Kieu Phung

MD, ph.d., post.doc., tilknyttet forsker

thien.phung@mail.mcgill.ca


Kristian_Steen_Frederiksen_95x143.jpg

Kristian Steen Frederiksen

Overlæge, ph.d. og leder af klinisk forskningsenhed

Tlf.: +45 35 45 80 25 / +45 35 45 80 15

L


Laila_Oeksnebjerg.gif

Laila Øksnebjerg

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf.: +45 35 45 69 22 / +45 35 45 65 17

 

laila.oeksnebjerg.02@regionh.dk


foto på vej

Lea Virenfeldt Damgaard

Sygeplejerske

Tlf.: +45 35 45 80 25


Lena_Hjermind.gif

Lena Hjermind

Overlæge, ph.d.  

Tlf.: +45 35 45 80 25 / +45 35 45 80 15


Lene_Iben_Hvidkjaer.gif

Lene Iben Hvidkjær

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Line Damsgaard

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 80 25


Lise_Salem_95x143.jpg

Lise Cronberg Salem

Afdelingslæge, ph.d.
 
Tlf.: +45 35 45 80 25


Lærke_Taudorf_web.jpg

Lærke Taudorf

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf .: +45 35 45 71 19

laerke.roulund.taudorf@regionh.dk

M


Marie Ejlersen.jpg

Marie Ejlersen

Teamleder for Kommunikation og presse

Tlf.: +45 35 45 53 09 / +45 35 45 69 22

marie.ejlersen@regionh.dk


Marie_Nickelsen_web.jpg

Marie Nickelsen

Forskningsassistent, cand.med.

Tlf: +45 35 45 87 59  / +45 35 45 69 22

marie.nathalie.nickelsen.hellem@regionh.dk


foto på vej

Mette Janerka

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Mette_Kjær_95px.jpg

Mette Kjær

Kommunikationskonsulent og presseansvarlig

Tlf.: +45 35 45 72 70 / +45 30 25 17 76 

mette.aurora.hoejrup.kjaer@regionh.dk


Mette_Nyboe_web_95px.jpg

Mette Nyboe

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Mia Romagnoli

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Mikela Ambæk Krag

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 80 25

N


foto på vej

Nadia Falcon Bærnthsen

Neuropsykolog

Tlf.: +45 35 45 80 25


Naomi_Wakabayashi.gif

Naomi Wakabayashi

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


foto på vej

Nelsan Pourhadi

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 80 25


Nicole.gif

Nicole Cordes

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25

O


Oda_Jakobsen.gif

Oda Jakobsen

Forskningssygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25 / +45 35 45 80 15

P


Peter_Roos.gif

Peter Roos

Afdelingslæge, ph.d.

Tlf.: +45 35 45 80 25

R


Rebecca-Hendel_web.gif

Rebecca Hendel

Neuropsykolog

Tlf.: +45 35 45 76 62 / +45 35 45 69 22

rebecca.thea.kjaergaard.hendel@regionh.dk


foto på vej

Rikke Jarløv

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Rune_Nielsen.gif

Rune Nielsen

Neuropsykolog, ph.d.

Tlf .: +45 35 45 71 18 / +45 35 45 69 22

rune.nielsen@regionh.dk

S


Sanne_Voss

Sanne Voss

Forskningssygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25 /  +45 35 45 80 15


Sara.gif

Sara Winther

Sygeplejerske 

Tlf.: +45 35 45 80 25


sarah

Sarah Taudorf

Overlæge, ph.d. 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Signe_Pertou_Ringkøbing_web.jpg

Signe Pertou Ringkoebing

Neuropsykolog 

Tlf.: +45 35 45 80 25


Steen Hasselbalch_95px_bred.jpg

Steen Hasselbalch

Professor, overlæge, dr.med.
Forskningsleder

Tlf.: +45 35 45 80 25 (klinik)
Tlf.: +45 35 45 69 22 (videnscenter)


Susanne_Lindstrøm.gif

Susanne Lindstrøm

Lægesekretær 

Tlf.: +45 35 45 80 25


susanne

Suzanne Lindquist

Overlæge, ph.d. 

Tlf.: +45 35 45 80 22

T


foto på vej

Thea Emborg Hansen

Kommunikationsmedarbejder

Tlf.: +45 35 45 53 18 / +45 35 45 69 22

 

thea.emborg.hansen@regionh.dk


foto på vej

Tine Kolenda

Reservelæge

Tlf.: +45 35 45 80 25


Tine_Olsen_95px.jpg

Tine Olsen

Sekretariatsleder

Tlf .: +45 35 45 35 72 / +45 35 45 69 22

tine.olsen.01@regionh.dk


Tove_Marie_Buk.gif

Tove Buk

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03 / +45 35 45 69 22

tove-marie.buk@regionh.dk


troels

Troels T Nielsen

Center manager

Tlf .: +45 35 45 78 86 / +45 35 45 69 22

Troels.Tolstrup.Nielsen@regionh.dk


Tua_Vinther_Jensen.gif

Tua Vinther-Jensen

Afdelingslæge, ph.d.

Tlf.: +45 35 45 80 25

Tua.Vinther-Jensen@regionh.dk

U


Ulla-Fejerskov_web.gif

Ulla Fejerskov

Uddannelseskonsulent

Tlf.: +45 35 45 81 03 / +45 35 45 69 22

ulla.vidkjaer.fejerskov@regionh.dk

V


foto på vej

Vicki Østergaard Pedersen

Lægesekretær

Tlf.: +45 35 45 80 25

Z


foto på vej

Ziko Al-Mendalawi

Bioanalytiker

+45 35 45 69 22

 

Senest opdateret: 02. maj 2019